Charles University Faculty of Arts

Wstęp

Przeczytaj oficjalny opis

"Od początku moich studiów, ja zrobiłem to moje zasady, że gdy znajdę bardziej poprawne zdanie, natychmiast porzucić własne, mniej poprawną opinię i radośnie przyjąć opinię, która jest bardziej uzasadnione, wiedząc, że wszyscy wiemy, jest jedynie nieskończenie fragment tego, czego nie wiem. "Jan Hus, filozof i reformator Kościoła, absolwent Wydziału Sztuki The Wydział Sztuki na Uniwersytecie Karola jest obecnie jednym z największych i najważniejszych instytucji badawczych i edukacyjnych w dziedzinie sztuki i nauk humanistycznych w Europie Środkowej. Wydział został założony w 1348 roku przez króla czeskiego i późniejszego cesarza Karola IV, który ustanowił go jako jeden z czterech wydziałów uniwersytetu w Pradze, później nazwana jego imieniem Uniwersytetu Karola - najstarszy uniwersytet w Europie Środkowo-Wschodniej we Francji i na północy Alpy. Od tej pory to było ośrodkiem intelektualnym Czechach: absolwenci Wydziału, ich czynów i idei, które zostały kształtowaniu czeskiego społeczeństwa i kultury oraz w kluczowych momentach historii Czech, Wydział Sztuki zawsze był u samym sercu wydarzeń.

Z blisko 1000 pracowników, ponad 9000 studentów i rosnącej międzynarodowej populacji studentów prawie 1000 studentów z całego świata, Wydział Sztuki jest żywe i zróżnicowane środowisko akademickie. Dzięki elastycznemu systemowi ponad 700 możliwych kombinacji podwójnych przedmiotem studiów, BA i MA stopni pozwala studentom skupić się na dwóch przedmiotów w tym samym stopniu, co zwiększa ich elastyczność i daje im więcej możliwości ich przyszłej kariery. Poziom akceptacji jest tylko 27%, co jest warunkiem niezbędnym dla bardziej indywidualnego podejścia, niezbędny gdy humanistycznych mają być nauczane i studiował poważnie.

Studenci i naukowcy doszli do Wydziału Sztuki pracować w ponad siedemdziesięciu pacjentów - większa liczba niż większość porównywalnych instytucji na świecie może zaoferować. Uniwersytet Karola w takich zalicza się do najlepszych 2% uniwersytetów na świecie, a sama Wydziału plasuje się wśród pierwszych 200 uniwersytetów na świecie w liczbie disciplines.The Wydziału przyciąga najzdolniejszych uczniów z Czech, a liczba wniosków o BA, MA i programów doktoranckich wynosi 10.000 rocznie.

Niezwykle szeroki zakres dyscyplin na Wydziale Sztuki obejmuje filozofię i studia religijne; historii i archeologii; psychologia; socjologii i nauk politycznych; teatr, film i studia muzyczne oraz szereg filologicznych programów, które łączą rygorystyczną analizę danego języka i kursów w skojarzonym tle literackim, historycznym i kulturowym. Wydział oferuje kursy w ponad stu językach, martwych i żywych, takich jak albański, akadyjskim, arabski, armeński, Avestan, azerski, baskijski, bengalski, bułgarskim, czeskim (również specjalne stopni dla obcokrajowców i dla osób niesłyszących), kataloński, cerkiewno-słowiański, chiński, chorwacki, duński, holenderski, angielski, Eblaite, starożytnego Egiptu, fiński, francuski, niemiecki, Gothic, grecki (dawnej i współczesnej), hebrajski (Stary Testament i nowoczesny), hindi, Chetyta, węgierski, irlandzki, islandzki , włoski, japoński, koreański, łacina, litewski, łotewski, Łużycka Sorbian, macedoński, mongolski, norweski, Old Norse, Staroirlandzki, perski, polski, portugalski, rumuński, rosyjski, sanskrytu, słowacki, słoweński, serbski, hiszpański, szwedzki, tamilski, Tocharian, tybetański, turecki, Ugarycki, ukraiński, jidysz i wietnamski.

Wyjście badawcza Wydziału, mierzona w liczbie monografii i artykułów, jest większy niż w jakiejkolwiek innej instytucji w humanistyce w Republice Czeskiej - co odzwierciedla zarówno jakość badań i poziomu nauczania. Każdego roku, Wydział organizuje szereg międzynarodowych konferencji i imprez o ogólnym znaczeniu kulturowym - wystaw, koncertów, wykładów, debat publicznych. W ciągu ostatnich kilku lat, Wydział Sztuki wydawnictwa zdobył prestiżowe nagrody, a teraz konkurować z największych wydawców akademickich w kraju.

Czy wiedziałeś o tym…

... Departament Studiów egipskich był pracujący w Egipcie w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat i dokonał znaczących odkryć? Ich odkrycie grobu nieznanego egipskiej królowej w Abusir jesienią 2014 roku został uznany za jeden z 10 największych znalezisk archeologicznych w 2014 roku.

... W 2014 roku, profesor Tomáš Halík otrzymał prestiżową Nagrodę Templetona, podawać osobom "Made wyjątkowy wkład w duchowy wymiar potwierdzając życiową"?

... Profesor Martin Hilský przetłumaczone wszystkie dzieła Williama Szekspira na język czeski?

historia

Test Humanistyka powstała jako jeden z czterech oryginalnych wydziałów Uniwersytetu Karola - najstarszej instytucji szkolnictwa wyższego w Europie Środkowej - przez wydanie Karty Fundacji w dniu 7 kwietnia 1348 r. Karol IV, w ramach swojej polityki państwa i dynastii, dążył do ustanowienia Królestwa Czeskiego w środku Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Jego planem było skupić naukowców z kraju i zagranicy w Pradze, który stał się jego mieszkaniowej miasta, a tym samym wzmocnić podstawy jego mocy. W pre-czasach husyckich, dwie trzecie wszystkich studentów uczelni byli studenci Wydziału Artystycznego, gdzie nabyli wiedzę potrzebną, aby móc uczyć się w pozostałych trzech wydziałów (teologia, medycyna, prawo). Jednym z przywilejów przysługujących wydziału było prawo do nadawania stopni magisterskich i doktorskich uprawniających ich posiadaczy do nauczania w każdej europejskiej uczelni.

W ciągu dwóch stuleci następujących wojen husyckich, Wydział Nauk Humanistycznych był sercem całego uniwersytetu. Od XVII wieku został nazwany Wydziału Filozoficznego. Od początku aż do połowy XIX wieku służył jako wydział, którego program został zaprojektowany w celu zapewnienia wyższego wykształcenia przygotowawcze dla przyszłych studentów innych wydziałów. Począwszy od XVIII wieku, liczby dyscyplin naukowych zaczęła rosnąć: oprócz filozofii, można było się uczyć estetyki, matematyki, astronomii, nauk przyrodniczych, inżynierii, ekonomii, edukacji i historii. W XIX wieku, oprócz studiów orientalnych, archeologii i religioznawstwa, istotne zmiany miały miejsce w dziedzinie filologii i stopni w języku czeskim, włoskim, francuskim, angielskim i hebrajskim zostały wprowadzone. Po reformach 1849-1850, wydział został wyzwolony z jego funkcji, a przygotowująca nabyte równy z innych wydziałów. W 1897 roku kobiety zostały dopuszczone do studiowania na Wydziale Filozoficznym.

Wydział zachowała swoje znaczenie w Czechach, nawet po podziale na Uniwersytecie w Pradze w ramach czeskiej i niemieckiej części w 1882 r. Podczas tak zwanej Pierwszej Republiki Czechosłowackiej (1918-1938), życie uczelni został ukształtowany zwłaszcza secesji Wydziału Nauk Przyrodniczych w 1920 roku i przez nabycie nowego budynku na nabrzeżu Wełtawy - ten, w którym jeszcze znaleźć większość wydziałów i salach wykładowych. Zamknięcie Wydziału przez okupacji w 1939 roku nastąpiło brutalne prześladowania uczniów i nauczycieli. Te wydajne, entuzjastyczny lat po zakończeniu II wojny światowej doszło do gwałtownego końca w 1948 roku z komunistycznym zamachu stanu i następujących czterdziestu latach reżimu komunistycznego. Przymusowe odejście kilkudziesięciu wybitnych nauczycieli i wprowadzenie przedmiotów marksistowsko-leninowskich spowodowało gwałtowny spadek badań i nauczania. Nadzieje na powszechne zmiany społecznej w latach 1960, tak zwany "Praska Wiosna", w którym Wydział rozpoczął zaprosić powrotem znaczących osobistości tamtych czasów, takich jak filozof Jan Patočka zostały stłumione przez sowieckiej inwazji w sierpniu 1968 r. W styczniu 1969 roku, Jan Palach, student Wydziału, popełnił samobójstwo samospalenia w proteście politycznym. Na placu, gdzie znajduje się budynek główny i Wydział Sztuki centralnej biblioteki nosi jego imię. Po upadku reżimu komunistycznego i odejściu jego skompromitowanych zwolenników w 1989 roku Wydział założona się ponownie jako jeden z najbardziej prestiżowych instytucji w humanistyce, zarówno w Czechach i Europie Środkowej.

Nasi absolwenci i byli pracownicy należą:

reformator Kościoła i filozof Jan Hus (ok. 1370/15), którego myśli inspirowane Marcina Lutra matematyk, logik i filozof Bernard Bolzano (1781-1848) lingwista Josef Jungmann (1773-1847), jeden z twórców współczesnego języka czeskiego lingwista i orientalista Bedřich Hrozný (1879-1952), decipherer starożytnego języka hetyckiej założycielami i członkami wpływowego Pradze Linguistic Circle, takie jak Vilém Mathesius (1882-1945), Vladimír Skalicka (1909-1991), Jan Mukařovský (1891-1975), Bohuslav Havránek (1893-1978) i René Wellek (1903-1995 ) chemik Jaroslav Heyrovský (1890-1967), wynalazca polarograficznego sposobu i laureat Nagrody Nobla w 1959 roku słynnych pisarzy Alois Jirásek (1851/30), Karel Čapek (1890/38), Ladislav Fuks (1923/94), Josef Škvorecký (1924-2012) oraz Michal Ajvaz (1949) politycy Milan Rastislav Štefánik (1880/19), Tomáš Masaryk (1850/37) i Edvard Beneš (1884/48), przy czym dwie ostatnie stały prezydentów czechosłowackich socjolog i polityk Alice Masaryk (1879-1966), założyciel edukacji społecznej w Czechosłowacji historyk sztuki i archeolog Růžena Vacková (1901-1982) Jan Patočka (1907-1977), jeden z najważniejszych środkowoeuropejskich filozofów XX wieku, uczeń Martina Heideggera, Husserla i Eugen Edmund Fink Jan Palach (1948-1969), uczeń, który podpalił się w proteście przeciwko sowieckiej inwazji w 1968 roku psycholog Zdeněk Matějček (1922-2004), autor przełomowych badań w psychologii dziecięcej

Lokalizacje

Praga

Address
Faculty of Arts
Charles University in Prague
Jan Palach Square 2
116 38 Prague 1

Praga, Praga, Czechy

Stypendium Keystone

Dowiedz się, jakie możliwości daje Ci nasze stypendium