Keystone logo
Vytautas Magnus University - PhD Programmes

Vytautas Magnus University - PhD Programmes

Vytautas Magnus University - PhD Programmes

Wstęp

To, co wyróżnia Vytautas Magnus University (VMU) to nasze wizjonerskie podejście do organizacji studiów, badań naukowych i życia społeczności akademickiej. Uczeni z Litwy i zagranicy, którzy uczestniczyli w odbudowie VMU w 1989 r., również określili nasze zasady, którymi kierujemy się od tego czasu: zobowiązanie do wspierania liberalnego i demokratycznego środowiska uczenia się, podkreślające znaczenie estetyki, uczciwości, tolerancji i niezależności myśl. Promujemy te ideały, jednocześnie pielęgnując kreatywność, postęp w nauce i tożsamość kulturową w naszej społeczności.

VMU to kompleksowy uniwersytet poświęcony doskonałości w nauczaniu, uczeniu się, badaniach, sztuce i innowacjach oraz promowaniu krytycznego myślenia, kreatywnej reakcji, a także pragnienia i zdolności do uczenia się przez całe życie naszych studentów, którzy będą mieli wpływ na świat, lokalnie i globalnie.

Edukacja 360°

VMU ma reputację uniwersytetu o globalnie zorientowanym, wolnym duchu, liberalnym sposobie myślenia. Czas spędzony na VMU to formacyjny krok w życiu naszych studentów, ułatwiający nie tylko rozwój zawodowy, ale także rozwój osobisty, siłę charakteru i poczucie samorealizacji. Studiowanie na VMU oznacza zdobycie wszechstronnej edukacji przekazującej podstawowe kompetencje i umiejętności, takie jak szersze zrozumienie problemów globalnych i społeczeństwa, umiejętność analizy problemów i krytycznego myślenia, ducha dociekliwości umożliwiającego adaptację do nowej wiedzy i promowanie postawy uczenia się przez całe życie, z których wszystkie umożliwiają dokonywanie świadomych osądów jako jednostka i pewne działanie jako lider.

Badania

Wiele innowacji badawczych w VMU rodzi się na styku dyscyplin. Główną siłą badań w VMU jest nasza zdolność do reagowania na coraz bardziej zglobalizowany i konkurencyjny krajobraz, co powoduje dynamiczne tworzenie nowych priorytetów badawczych i ułatwia ciągłe doskonalenie wyników badań zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. VMU prowadzi obecnie około 100 projektów z dziedziny biotechnologii, biofizyki, prawa technologicznego, edukacji, socjologii, filozofii, lingwistyki komputerowej, akwizycji i dwujęzyczności, przemysłów kreatywnych i innych.

Uniwersytet zorientowany globalnie

VMU współpracuje z wieloma uniwersytetami i naukowcami na całym świecie, realizując projekty, wymiany studentów i pracowników oraz ulepszając nasz system studiów i badań. Jest to międzynarodowa i wielojęzyczna instytucja, która stale rozwija międzynarodowe sieci i dialogi międzykulturowe, uczestniczy w międzynarodowych projektach naukowych, akademickich i społecznych, zachęca do mobilności wykładowców i studentów oraz promuje dialog i tolerancję. VMU unika ograniczeń wynikających z interesów politycznych, ideologicznych i ekonomicznych, traktując wszystkich z szacunkiem i uznaniem oraz zapewniając możliwość uczestniczenia w kursach 30 języków nowoczesnych i klasycznych.

Utrzymanie tradycji

Historia Uniwersytetu Witolda Wielkiego sięga roku 1922, kiedy to zreorganizowano Program Studiów Wyższych i utworzono nową szkołę pod nazwą Uniwersytet Litewski.

Kiedy w 1919 roku Litwa utraciła swoją historyczną stolicę Wilno, spadła na drugie co do wielkości miasto Kowno, by przez następne dwadzieścia lat służyć jako tymczasowa stolica i polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum kraju. Podobnie uniwersytet ten był wówczas jedyną szkołą wyższą na Litwie i stał się żywotną wylęgarnią kulturowych, naukowych i nowoczesnych idei narodowych. Z okazji 500. rocznicy śmierci najpopularniejszego przywódcy starożytnej Litwy, Wielkiego Księcia Witolda Wielkiego, w 1930 r. Uniwersytet Litewski został przemianowany na Uniwersytet Witolda Wielkiego. W 1950 r. uniwersytet został zamknięty przez rząd sowiecki, ale jego tradycja akademicka był utrzymywany przy życiu przez emigrantów przez długie lata, aż do przywrócenia niepodległości. W 1989 r. uczelnia została reaktywowana dzięki wspólnym wysiłkom naukowców litewskich i emigracyjnych.

VMU aktywnie realizuje cele postawione przez lokalnych i zagranicznych intelektualistów, którzy założyli uczelnię.

Uhonorowanie Erudytów

Od powstania uczelni w 1922 r. prawie 80 wybitnych osób otrzymało stopnie doktora honoris causa lub profesora honorowego. Tytuły honorowe przyznano prezydentom, sygnatariuszom ustawy o niepodległości, intelektualistom społecznym, politologom, poetom o międzynarodowej sławie, archeologom, członkom społeczności VMU, intelektualistom litewskim i światowej sławy.

Promowanie sztuki i kreatywności

Przestrzenie artystyczne VMU to kulturalne gorące punkty miasta. Odbywają się tu coroczne ważne wydarzenia kulturalne i festiwale kowieńskie, takie jak trwający już 20 lat Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Kownie i Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego. Swoje miejsce ma tu także różnorodna działalność kulturalna, edukacyjna i społeczna w Kownie, a także projekty edukacyjne i wystawy prezentujące kulturowy i historyczny kontekst sztuki. Na VMU spotykają się również fani kina niekomercyjnego. Wydziały i dywizje uniwersyteckie zatrudniają kilkuset wolontariuszy studenckich, którzy entuzjastycznie wspierają wydarzenia organizowane przez partnerów WUM: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kownie, Kowieński Teatr Tańca AURA itp.

Większość wydarzeń organizowanych przez lub w VMU jest otwarta dla szerokiej publiczności – społeczność VMU wita wszystkich świadomych kultury mieszkańców i gości Kowna.

Lokalizacje

  • Kaunas

    Vytautas Magnus University V. Putvinskio g. 23, LT-44212, Kaunas

Chat with students

pytania