PhD in Geoinformatics
Ostrava, Czechy
CZAS TRWANIA
4 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Termin składania wniosków
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Zapytaj o najwcześniejszą datę rozpoczęcia
CZESNE
CZK 500 / per semester
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
Rekrutacja
Program
- Metodologia GIScience
- Zaawansowane metody teledetekcji
- Digital Cartography
- GeoComputation
- Modelowanie geonauki
- Global Navigation and Positioning Systems
- Image Analysis
- Planowanie Zastosowań Technologii Geoinformacyjnych
- Spatial Databases
- Spatial Statistics
- Analiza danych przestrzenno-czasowych
- Technologia TLS i UAV
- Unmanned Aerial Vehicles
- Visual Analytics
- English Language Dr.
- French Language Dr.
- German Language Dr.
- Russian Language Dr.
- Spanish Language Dr.
Wynik programu
Study aims
Program studiów Geoinformatyka opiera się na rozszerzonej podstawie nauk technicznych i przyrodniczych. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów wszystkich form studiów doktoranckich do zaangażowania się w działalność rozwojową i badawczą w Republice Czeskiej, jak również za granicą, w obszarze odpowiedniej specjalizacji, do rozwiązywania bardzo wymagających, niekonwencjonalnych i złożonych zadań geoinformacyjnych w ramach badań podstawowych lub stosowanych oraz do znalezienia zatrudnienia, mianowicie jako pracownicy naukowi uniwersytetów i pracownicy naukowi w organizacjach badawczych i innowacyjnych firmach.
Skupienie i cele programu studiów opierają się na skupieniu programu studiów magisterskich Geoinformatyka na Wydziale Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Studenci pogłębiają swoją wiedzę w zakresie podstawowych pojęć teoretycznych geoinformatyki (GIScience), a także w kilku konkretnych obszarach, takich jak zaawansowane metody gromadzenia danych przestrzennych z wykorzystaniem GNSS, teledetekcja powierzchni Ziemi, budowanie dużych baz danych przestrzennych, statystyka przestrzenna i wysoce złożone metody analizy przestrzennej, modelowanie i symulacja przestrzenna, zaawansowane metody przetwarzania obrazów powierzchni Ziemi i ich interpretacji, obliczenia i geowizualizacja. W zależności od wyboru tematu rozprawy doktorskiej, student jest indywidualnie prowadzony w celu poszerzenia swojej wiedzy teoretycznej, krytycznego wykorzystania literatury naukowej, zastosowania metodologii badawczej, planowania i realizacji zadań eksperymentalnych i praktycznych, syntezy, dyskusji i interpretacji wyników, aby móc angażować się w samodzielną pracę naukową.
Program studiów uwzględnia aktualne trendy w zakresie strategicznych potrzeb administracji państwowej (np. GeoinfoStrategy), potrzeb przemysłu 4.0 i społeczeństwa 4.0, rozwoju metod teledetekcyjnych, dużych geodanych, rozwiązań chmurowych, usług sieciowych, geoobliczeń i sztucznej inteligencji.
Na podstawie powyższej specjalizacji oraz zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów nr 275/2016, Dz.U. w sprawie kierunków kształcenia na uczelniach wyższych, kierunek studiów doktoranckich z geoinformatyki został wpisany do obszaru kształcenia 33 - Nauki o Ziemi, gdzie stanowi jeden z obszarów tematycznych tego kierunku kształcenia.
Graduate's knowledge
Absolwent studiów doktoranckich będzie miał głęboką wiedzę specjalistyczną w zakresie teoretycznych koncepcji geoinformatyki (GIScience), które są systematycznie rozwijane i pogłębiane w wybranych konkretnych subdyscyplinach w zależności od tematu rozprawy doktorskiej. Należą do nich w szczególności globalne systemy nawigacji i pozycjonowania, teledetekcja, geostatystyka i statystyka przestrzenna, modelowanie i symulacja przestrzenna, przetwarzanie dużych zbiorów danych, kartografia cyfrowa, geokomputacja i geowizualizacja.
Studenci biorą udział w projektach badawczych w miejscu pracy i uczą się pracować w zespołach naukowych pod okiem doświadczonych ekspertów. Poznają metody pracy naukowej dotyczącej specjalistycznej tematyki. Wynikowy profil absolwenta zostanie określony przez wybór tematu rozprawy doktorskiej. Charakter programu studiów odzwierciedla fakt, że w wielu przypadkach problem jest złożony i rozciąga się na inne dziedziny. Studenci uczą się rozumieć problemy naukowe i badawcze graniczące z wieloma dyscyplinami, adaptować i rozwijać umiejętność komunikowania się w zespołach multidyscyplinarnych i międzynarodowych. Szkolenie językowe absolwenta ma na celu opanowanie profesjonalnej, jak i ogólnej komunikacji w języku obcym, jako warunku koniecznego do publikowania i udostępniania wyników naukowych w międzynarodowej społeczności zawodowej.
Osiągnięte wyniki zawodowe rozprawy doktorskiej stanowią podstawę do przygotowania publikacji, które doktorant przedstawia na konferencjach krajowych i międzynarodowych, a także w czasopismach fachowych.
Graduate's skills
Umiejętności zawodowe pozwalają absolwentowi studiów doktoranckich na przeprowadzenie analizy powierzonych zadań, zaproponowanie i ocenę alternatywnych sposobów ich rozwiązania oraz zaplanowanie i zautomatyzowanie przepływów pracy. Następnie student jest w stanie bronić swoich propozycji rozwiązań i przekładać je na sekwencję kroków prowadzących do ich wdrożenia. Student potrafi prowadzić dyskusje zawodowe i komunikować się ze współpracownikami i podmiotami kontraktowymi, co pozwala mu zajmować wiodącą pozycję w zespole badawczym. Doświadczenie w rozwiązywaniu nowych problemów i stosowaniu zasad pracy naukowej pozwala mu zdobywać nowe doświadczenie, umiejętności i kompetencje. Potrafi również komunikować się o problemach zawodowych w języku obcym. Aktywnie angażując się w konferencje zawodowe, rozwija swoje umiejętności prezentowania własnych wyników, formułowania osądu, komunikowania się i angażowania w dyskusje z innymi profesjonalistami. W ramach swojego zaangażowania w wykłady w formie prowadzenia wykładów praktycznych na tematy zawodowe, doktorant rozwija swoje umiejętności pedagogiczne i komunikacyjne, a także zdolność do kształcenia ustawicznego. Doktorant nabywa umiejętności zawodowe, zwłaszcza w zakresie działalności analitycznej, rozwojowej i eksperymentalnej w rozwiązywaniu projektów badawczych i projektów współpracy w praktyce. Potrafi samodzielnie planować, oceniać i wdrażać w życie procedury naukowe w obszarach zastosowań geoinformatyki, a także kontrolować metody analityczne, eksperymentalne i rozwojowe stosowane w obszarze przedmiotowym.
Graduate's general competence
Absolwenci potrafią podchodzić do powierzonych zadań kreatywnie i proaktywnie, zarządzać złożonymi specjalistycznymi działaniami lub projektami, w tym ich planowaniem, wdrażaniem i uzyskiwaniem informacji zwrotnych, odpowiadać za wszystkie powiązane decyzje, skutecznie angażować się pod kierunkiem lub we współpracy z wykwalifikowanymi ekspertami oraz kierować wieloosobowymi, złożonymi i różnorodnymi grupami. Potrafią zdobywać i krytycznie oceniać nową wiedzę oraz planować szeroko zakrojone działania o charakterze kreatywnym. Potrafią formułować i przedstawiać własne opinie, odzwierciedlając poglądy innych członków grupy, komunikować informacje, pomysły, problemy i rozwiązania w sposób kompleksowy oraz wykorzystywać wiedzę i umiejętności w co najmniej jednym języku obcym. Absolwenci mają potencjał do pracy w instytutach badawczych lub na uniwersytetach jako pracownicy naukowi i badawczy, badacze podoktoranccy lub pracownicy akademiccy. Potrafią samodzielnie formułować problem naukowy lub hipotezę, proponować metodę jego rozwiązania lub działalność analityczną lub eksperymentalną mającą na celu jego rozwiązanie. Potrafią jasno i przekonująco komunikować swoją wiedzę naukową w danej dziedzinie innym członkom społeczności naukowej na poziomie międzynarodowym w języku obcym, a także ogółowi społeczeństwa. Potrafią planować i zarządzać projektami badawczymi oraz pozyskiwać zasoby do prowadzenia działalności twórczej. W niektórych przypadkach mają możliwość rozpoczęcia kariery akademickiej z perspektywą habilitacji z myślą o późniejszym mianowaniu.
Możliwości związane z karierą
Graduate's employment
Absolwent studiów doktoranckich Geoinformatyka jest przygotowany do samodzielnej pracy naukowej lub do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego w zakresie studiowanych i pokrewnych dziedzin. Znajdzie więc możliwości kariery w instytucjach zajmujących się projektami naukowymi, badawczymi, rozwojowymi i innowacyjnymi, w firmach o potencjale innowacyjnym, w firmach międzynarodowych, na uczelniach, w administracji państwowej i samorządowej lub jako osoba samozatrudniona.
Absolwenci będą potrafili zaangażować się w:
- Budowa systemów geoinformacyjnych
- Rozwój zastosowań technologii geoinformacyjnych o zróżnicowanym zakresie: od zastosowań hydrologicznych po społeczno-ekonomiczne
- Analiza, modelowanie i symulacja danych przestrzenno-czasowych
- Ocena aspektów jakości danych przestrzennych i zarządzania niepewnością w procesie przetwarzania i oceny danych przestrzennych
- Planowanie i realizacja projektów z zakresu geoinformatyki
- Zarządzanie zespołami projektowymi w dziedzinie geoinformatyki. Typowe zawody obejmują specjalistę geoinformatyki, specjalistę geografa, niezależnego badacza w instytucjach badawczych, lidera grupy badawczej i adiunkta uniwersyteckiego