
Studia doktoranckie (PhD) in
Program doktorancki z nauk politycznych i administracyjnych University of Wroclaw

Wstęp
29 maja 2019 r. została powołana Szkoła Doktorska Uniwersytetu Wrocławskiego, zorganizowana forma odbywania studiów doktoranckich. Kształcenie doktorantów w poszczególnych dyscyplinach będzie teraz realizowane w kolegiach doktorskich utworzonych w ramach szkoły doktorskiej na wydziałach właściwych dla odpowiednich rad dyscyplin naukowych.
Programy kształcenia w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego skupiają się zarówno na zapewnieniu doktorantom najwyższych kwalifikacji w danej dziedzinie naukowej, jak i wspieraniu ich w realizacji prac doktorskich oraz dzieleniu się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem niezbędnymi do samodzielnie zarządzają własną karierą (m.in. budowaniem warsztatu naukowo-dydaktycznego, pracą w interdyscyplinarnych i międzynarodowych zespołach oraz wspieraniem ich w prowadzeniu własnych projektów badawczych). Doktoranci UWr korzystają z doktoratów wdrożeniowych, projektów Preludium BIS i OPUS. Obecnie Szkoła Doktorska Uniwersytetu Wrocławskiego kształci ponad 300 doktorantów, z których co dziesiąty jest obcokrajowcem.
UWr jest 16 szkół wyższych. Szkoła Doktorska Uniwersytetu Wrocławskiego oferuje około dwudziestu kursów, w tym niektóre dostępne w języku angielskim. Kształcenie we wszystkich szkołach doktorskich jest bezpłatne i trwa cztery lata. Dodatkowo każdy doktorant w Szkole Doktorskiej otrzymuje wsparcie finansowe w postaci stypendium.
Program nauczania w Kolegium Doktoranckim Nauk Politycznych i Administracyjnych uwzględnia zalecenia Seminarium Bolońskiego „Programy doktoranckie dla Europejskiego Społeczeństwa Wiedzy”, które odbyło się w 2005 r. w Salzburgu z inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury, Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów. Rekomendacje i wnioski z seminarium są na bieżąco promowane przez European University Association.
Uruchamiając nowy program w Kolegium Doktoranckim Nauk Politycznych i Administracyjnych kładziemy szczególny nacisk na trzy z rekomendacji, które zamierzamy realizować:
- główny składnik programu nauczania angażuje doktorantów w prowadzenie własnych badań naukowych,
- doktoranci są postrzegani jako profesjonaliści, którzy mają istotny wkład w poszerzenie wiedzy,
- program studiów doktoranckich zakłada promocję mobilności – w wymiarze międzynarodowym, między uczelnią a innymi podmiotami oraz wewnątrz uczelni między różnymi dyscyplinami.
Galeria
Program
Założenia programu studiów doktoranckich Kolegium Nauk Politycznych i Administracyjnych
- Kształcenie w Studium Doktoranckim Nauk Politycznych i Administracyjnych będzie prowadzone w języku polskim lub angielskim.
- Program studiów doktoranckich Kolegium Nauk Politycznych i Administracyjnych składa się z trzech grup przedmiotów:
- OU - przedmioty ogólnouczelniane (w tym zajęcia z prawa, etyki badań naukowych i metod dydaktycznych w instytucjach akademickich;
- ZW - przedmioty realizowane w ramach kolegiów na Wydziale Nauk Społecznych
- NS - przedmioty oferowane doktorantom pod patronatem Kolegium Doktoranckiego Nauk Politycznych i Administracyjnych
Kursy będą wybierane przez doktoranta i promotora pracy doktorskiej przed rozpoczęciem semestru, w którym kurs ma się odbyć z wyjątkiem kursów obieralnych realizowanych w pierwszym semestrze, kiedy kursy będą wybierane przez doktoranta i proponowanego przez niego opiekuna naukowego.
- Doktoranci uczą się i studiują zarówno w ramach zorganizowanych zajęć, jak i w szerszym środowisku naukowym.
- Dla realizacji celów edukacyjnych przewiduje się również inne obowiązki doktoranta, które będą zawarte w indywidualnym planie badawczym przygotowanym w porozumieniu z promotorami i będą w szczególności uwzględniać harmonogram przygotowania pracy doktorskiej oraz takie elementy jak:
- prowadzenie badań naukowych i składanie sprawozdań z tych badań,
- praktyka zawodowa w formie prowadzenia zajęć dydaktycznych lub uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich - minimum 15 godzin w całym cyklu kształcenia, nie więcej niż 60 godzin w roku akademickim,
- będąc na dyżurze konsultacyjnym,
- aktywny udział w konferencjach naukowych i innych wydarzeniach naukowych (np. wykłady gościnne, akademie letnie) - minimum 1 konferencja/wydarzenie w ciągu roku akademickiego,
- udział w pracach organizacyjnych w uczelni, w szczególności w jednostce zatrudniającej promotora lub w organizacji konferencji doktoranckiej,
- aktywny udział w działaniach popularyzujących naukę (np. prezentacja na Festiwalu Nauki, organizacja działań popularyzatorskich, prezentacje popularnonaukowe) - minimum 1 wydarzenie w ciągu roku akademickiego,
- udział w mobilnościach krajowych lub zagranicznych w ramach współpracy z innymi ośrodkami naukowymi (np. Programy Erasmus Plus i Most, wykłady gościnne na innych uczelniach, staże dydaktyczne i naukowe na innych uczelniach) - minimum 1 forma mobilności w całym cyklu kształcenia,
- przygotowanie w ciągu całego cyklu kształcenia minimum 1 pracy naukowej opublikowanej w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania pracy w ostatecznej formie znalazły się w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. B ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. lub 1 monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo, która w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie znalazła się w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. A lub rozdziału w takiej monografii.
- Indywidualny plan badawczy zostanie przedstawiony przez doktoranta w ciągu 12 miesięcy od daty rozpoczęcia studiów doktoranckich trzyosobowej Komisji powołanej przez kierownika Studium Doktoranckiego Nauk Politycznych i Administracyjnych spośród członków Rady Dyscypliny właściwej dla nauk politycznych i administracyjnych.
- Doktorant jest zobowiązany do uczestnictwa w wydarzeniach naukowych, takich jak seminaria wydziałowe, instytutowe, sympozja, zjazdy, wykłady gościnne.
- Osiągnięcie efektów kształcenia można również potwierdzić na podstawie zajęć zrealizowanych w innych kolegiach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w innych uczelniach zarówno w Polsce (np. w ramach programu MOST) i za granicą (np. w ramach programu ERASMUS+).
- Doktorant zobowiązany jest do odbycia praktyki zawodowej w postaci prowadzenia zajęć dydaktycznych lub uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela akademickiego.
- Praktyka nie może przekraczać 60 godzin w ciągu roku akademickiego ani być mniejsza niż 15 godzin w całym cyklu kształcenia. Praktyka odbywa się w terminie od 3 do 8. Metodą weryfikacji praktyki jest zaliczenie bez oceny wystawionej przez koordynatora/opiekuna danego przedmiotu lub promotora na podstawie obserwacji.
- Zasadnicza forma realizacji obowiązku odbycia praktyk zawodowych dotyczy doktoranta prowadzącego zajęcia dydaktyczne.
- Doktorant może być zwolniony z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych na zasadach określonych w statucie Szkoły Doktorskiej. Zwolnienie powinno być udzielone przez kierownika Kolegium Szkoły Doktorskiej.
- Kierownik jednostki dydaktycznej zatrudniającej promotora doktoranta ustala w porozumieniu z promotorem poziom i rodzaj prowadzonych zajęć. Promotor podejmuje decyzje dotyczące udziału doktorantów w zajęciach nauczyciela akademickiego, ich poziomu i rodzaju oraz wskazuje zajęcia, w których doktorant powinien uczestniczyć.
- Doktorant jest zobowiązany do pełnienia dyżurów konsultacyjnych. Szczegółowe zasady wykonywania i liczbę godzin dyżuru konsultacyjnego określają odrębne przepisy.
- Doktorant jest zobowiązany do aktywnego uczestnictwa w pracach organizacyjnych uczelni i jednostki, w której pobiera naukę w zakresie objętym działalnością Szkoły Doktorskiej.
- Do obowiązków doktoranta należy w szczególności udział w przygotowaniu organizowanych konferencji, sympozjów, zjazdów i wykładów gościnnych oraz pomoc w przeprowadzaniu egzaminów.
- Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem pracy doktorskiej.