
Studia doktoranckie (PhD) in
Doktor statystyki University of Ljubljana

Wstęp
Interdyscyplinarny program doktorancki w dziedzinie statystyki
Zaawansowana znajomość statystyki ma duże znaczenie w nauce i jest podstawą do prowadzenia badań praktycznie we wszystkich dyscyplinach akademickich. Jednocześnie zaawansowanych ekspertów statystyki poszukują różne służby, od administracji państwowej po działy badawcze w różnych firmach.
W ostatnich dziesięcioleciach statystyka jako niezależna dyscyplina naukowa wniosła ogromny wkład w naukę i społeczeństwo. Stało się narzędziem stosowanym w różnych dziedzinach, takich jak rolnictwo, biologia, biznes i ekonomia, edukacja, inżynieria, prawo, medycyna, wojsko, administracja publiczna, nauki społeczne itp.

W oparciu o dobre doświadczenia z przeszłości i zauważalne zalety podejścia interdyscyplinarnego, na poziomie uniwersyteckim organizowany jest również Interdyscyplinarny Program Doktorancki w dziedzinie statystyki. Program oferuje siedem modułów: Biostatystyka, Statystyka nauk społecznych, Statystyka matematyczna, Statystyka ekonomiczna i oficjalna, Statystyka biznesowa, Statystyka psychologiczna i Statystyka techniczna.
Interdyscyplinarny program doktorancki w dziedzinie statystyki trwa cztery lata (240 punktów ECTS), co zgodnie z bolońskim programem edukacyjnym stanowi trzeci cykl kształcenia. Program obejmuje zorganizowane szkolenie (60 punktów) oraz indywidualną pracę naukową do rozprawy doktorskiej (180 punktów).
Interdyscyplinarny program doktorancki w dziedzinie statystyki jest oceniany zgodnie z Europejskim Systemem Transferu Punktów (ECTS), co umożliwia studentom i wykładowcom udział w programach wymiany międzynarodowej w krajach, w których wdrożono ECTS lub inny porównywalny system.
Czesne
Opłata za program *: 12000,00 € (cena obejmuje pracę dyplomową)
Opłata za rok studiów:
- Pierwszy rok: 3800,00 EUR
- Drugi rok: 3800,00 EUR
- Trzeci rok: 2200,00 €
- Czwarty rok: 2200,00 EUR
* Studenci spełniający wymagania mogą uzyskać dofinansowanie do czesnego. Wszystkie informacje są dostępne pod adresem www.uni-lj.si/study/doctoral/funding .

Warunki przyjęć
Kandydatami na Interdyscyplinarne studia doktoranckie w dziedzinie statystyki są absolwenci następujących kierunków:
- Studia drugiego stopnia
- Programy studiów zapewniające kształcenie w zawodach regulowanych Dyrektywami Unii Europejskiej (93/16 / EWG dla lekarzy, 78/1027 / EWG dla lekarzy weterynarii, 78/687 / EWG dla lekarzy dentystów i 85/432 / EWG dla farmaceutów) ocenione na co najmniej 300 kredytów
- Programy studiów prowadzące do specjalizacji pod warunkiem, że kandydaci ukończyli wcześniej program studiów zawodowych na poziomie wyższym. Rada Programowa Statystyki określi dodatkowe wymagania wstępne dla kandydatów z poszczególnych dziedzin w wysokości od 30 do 60 punktów.
- Programy studiów prowadzące do uzyskania tytułu magistra lub specjalizacji po ukończeniu studiów wyższych. Takim kandydatom zostanie przyznanych 60 punktów obowiązkowych studiów.
- Akademickie programy studiów.
Kandydaci posiadający dyplom uzyskany za granicą, z chwilą ubiegania się o przyjęcie na studia, przechodzą postępowanie o uznanie kwalifikacji uzyskanych za granicą i muszą dołączyć dodatkowe dokumenty. Procedura rozpoczyna się wraz z podaniem kandydata na studia w Republice Słowenii, które składa się w formie elektronicznej na portalu eVŠ. Postępowanie prowadzi osoba upoważniona u Członka Uczelni (uczelni lub wydziału).
Kryteria wyboru w przypadku rejestracji ograniczonej:
W przypadku większej liczby kandydatów na studia niż dostępnych miejsc, przy wyborze kandydatów na studia doktoranckie w statystyce będą brane pod uwagę ich sukcesy na dotychczasowych studiach akademickich lub studiach drugiego stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem:
- średnia ocen z poprzednich akademickich studiów wyższych lub studiów drugiego stopnia, z wyłączeniem pracy dyplomowej lub magisterskiej,
- stopień dyplomu lub pracy magisterskiej.
W przypadku ograniczonego naboru wyłonieni zostaną kandydaci z wyższą sumą punktów (suma średniej ocen i oceny z dyplomu lub pracy magisterskiej).
Statystyka Rady Programowej określa ograniczenia przyjęć w zależności od liczby odpowiednich kandydatów i mentorów.
Wybór mentora
Przed zapisaniem kandydaci są zobowiązani do wybrania mentora i najpóźniej w momencie rejestracji przedłożyć pisemną akceptację mentora. Mentorem lub współautorem rozprawy doktorskiej jest osoba posiadająca tytuł nauczyciela akademickiego (adiunkt, profesor nadzwyczajny, profesor zwyczajny) lub tytuł naukowy (pracownik naukowy, starszy pracownik naukowy lub wyższy pracownik naukowy) i posiada dowód prowadzenia działalności naukowej z odpowiednim bibliografia naukowa z zakresu tematu rozprawy doktorskiej.
Rolą mentora jest prowadzenie ucznia i zapewnienie warunków do pracy. Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, mentor musi zapewnić odpowiednie możliwości badawcze i infrastrukturę badawczą. Mentorem może być zagraniczny ekspert posiadający tytuł porównywalny z tytułem nauczyciela lub naukowca ze Słowenii.
Lista potencjalnych mentorów jest publikowana tutaj .

Program
1 rok
- Kurs obowiązkowy Nowości w statystyce
- Przedmiot obowiązkowy Metodologia badań statystycznych
- Kurs do wyboru 1
- Kurs do wyboru 2
- Kurs do wyboru 3
- Niezależne prace badawcze 1
Rok 2
- Obowiązkowy kurs modułu. Wybrane tematy w odpowiednim module
- Przedstawienie propozycji rozprawy doktorskiej
- Niezależne prace badawcze 2
Rok 3
- Niezależne prace badawcze 3
Rok 4
- Niezależne prace badawcze 4
- Prezentacja wyników prac badawczych przed wykonaniem rozprawy doktorskiej
- PhD viva
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania stopnia doktora jest pomyślne zaliczenie wszystkich wymogów studiów określonych programem oraz pomyślna obrona rozprawy doktorskiej. Doktorant zobowiązany jest opublikować co najmniej jeden artykuł naukowy oparty na badaniach przedstawionych w rozprawie doktorskiej w czasopiśmie naukowym indeksowanym przez SCI lub SSCI. Artykuł naukowy z nazwiskiem studenta wymienionym jako pierwszy autor musi zostać opublikowany lub przyjęty do publikacji przed własnymi rękami kandydata w rozprawie doktorskiej do oceny.
Lista kursów jest publikowana tutaj .
Wyniki nauki
Głównym celem Interdyscyplinarnego Studium Doktoranckiego w dziedzinie statystyki jest dalsze kształcenie ekspertów, którzy posiadają podstawową wiedzę z zakresu teorii statystyki, doświadczenie w dziedzinie statystyki lub ogólną wiedzę statystyczną specyficzną dla danej dyscypliny naukowej. Doktoranci powinni zdobyć umiejętność naukowego myślenia i rozwiązywania nowych problemów z różnych dziedzin naukowych.
Po ukończeniu studiów doktoranci uzyskają kwalifikacje do twórczej i samodzielnej pracy naukowej oraz rozwiązywania problemów statystycznych przyszłych pracodawców. W określonej dziedzinie naukowej będą potrafili formułować definicje problemów badawczych i znajdować optymalne rozwiązania. Będą w stanie połączyć ze sobą istniejące metody, opracować nowe metody z krytycznym podejściem i jasno określonymi kryteriami opartymi na teorii statystycznej. Będą potrafili krytycznie oceniać wyniki badań i umieć zastosować nową wiedzę w praktyce. Ze względu na wyraźną międzynarodową orientację programu, zdobędą umiejętność porozumiewania się w międzynarodowym środowisku naukowym.

Jak złożyć wniosek
- Krok pierwszy
Aplikuj przez internet
Kandydaci są zobowiązani do składania wniosków i załączników online za pośrednictwem portalu eVŠ do 20 sierpnia 2021 r.
- Krok drugi
Uznanie wykształcenia zagranicznego w celu zapisania
Kandydaci posiadający dyplom uzyskany za granicą, z chwilą ubiegania się o przyjęcie na studia, poddawani są procedurze uznawania dyplomów uzyskanych za granicą. Procedura rozpoczyna się wraz z podaniem kandydata na studia w Republice Słowenii, które składa się w formie elektronicznej na portalu eVŠ . Ponieważ procedura uznania może trwać do 2 miesięcy, zalecamy kandydatom jak najszybciej złożyć wniosek. Więcej informacji tutaj .
- Krok trzeci
W przypadku gdy dokumentacja zgłoszeniowa będzie niekompletna, z kandydatami skontaktujemy się za pośrednictwem portalu internetowego eVŠ lub adresu e-mail podanego w zgłoszeniu.
- Krok czwarty
Procedura wyboru zostanie przeprowadzona przez Radę Programową Statystyki na posiedzeniu zaplanowanym na 2 września 2021 r. O podjętych decyzjach wnioskodawcy zostaną powiadomieni drogą mailową lub za pośrednictwem systemu eVŠ po posiedzeniu Rady Programowej.
Więcej informacji
Więcej informacji o programie można znaleźć w broszurze informacyjnej oraz na stronie głównej programu.

Galeria
Rekrutacja
Program
Rok 1
- Kurs obowiązkowy New Developments in Statistics
- Kurs obowiązkowy Metodologia badań statystycznych
- Kurs do wyboru 1
- Kurs do wyboru 2
- Kurs do wyboru 3
- Samodzielna praca badawcza 1
Rok 2
- Obowiązkowy kurs modułowy Wybrane tematy z danego modułu
- Przedstawienie propozycji rozprawy doktorskiej
- Samodzielna praca badawcza 2
Rok 3
- Samodzielna praca badawcza 3
Rok 4
- Samodzielna praca badawcza 4
- Prezentacja wyników prac badawczych przed zakończeniem przewodu doktorskiego
- viva doktoranckie
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania stopnia naukowego doktora jest zaliczenie wszystkich określonych programem studiów wymagań oraz pomyślna obrona rozprawy doktorskiej. Doktorant musi opublikować co najmniej jeden artykuł naukowy oparty na badaniach przedstawionych w rozprawie doktorskiej w czasopiśmie naukowym indeksowanym przez SCI lub SSCI. Artykuł naukowy z nazwiskiem studenta wymienionym jako pierwszy autor musi być opublikowany lub przyjęty do druku przed oddaniem przez kandydata do oceny rozprawy doktorskiej.
Lista kursów jest opublikowana tutaj.
Wynik programu
Głównym celem Interdyscyplinarnego Programu Doktoranckiego w Statystyce jest dalsze kształcenie ekspertów, którzy mają pewną fundamentalną wiedzę z zakresu teorii statystyki, pewne doświadczenie w dziedzinie statystyki lub pewną ogólną wiedzę statystyczną, specyficzną dla indywidualnej dyscypliny naukowej. Doktoranci powinni zdobyć umiejętność naukowego myślenia i rozwiązywania nowych problemów w różnych dziedzinach nauki.
Absolwenci studiów doktoranckich po ich ukończeniu będą posiadali kwalifikacje do twórczej i samodzielnej pracy badawczej oraz do rozwiązywania problemów statystycznych dla przyszłych pracodawców. W określonej dziedzinie nauki będą potrafili formułować definicje problemów badawczych i znajdować ich optymalne rozwiązania. Będą oni w stanie połączyć istniejące metody i opracować nowe metody z krytycznym podejściem i jasno określonymi kryteriami opartymi na teorii statystycznej. Będą oni w stanie krytycznie ocenić wyniki badań i zdolni do przeniesienia nowej wiedzy do praktyki. Ze względu na wyraźną międzynarodową orientację programu, zdobędą oni umiejętność komunikowania się w międzynarodowym środowisku naukowym.