Dla kandydatów
Studenci zagraniczni, którzy chcą studiować w Polsce i chcą uniknąć kosztów nauki, mogą ubiegać się o różne stypendia, które albo zwalniają ich z czesnego, albo stanowią wsparcie finansowe w pokryciu kosztów utrzymania w Łodzi.
Kandydaci polskiego pochodzenia mogą ubiegać się o stypendium im. gen. Andersa na rozpoczęcie studiów I (licencjackich) i II stopnia (magisterskich), które są studiami stacjonarnymi w języku polskim. Zatwierdzeni kandydaci mogą przed rozpoczęciem studiów uczestniczyć w rocznych kursach przygotowawczych.
Kandydaci ubiegający się o udział w Programie im. Gen. Andersa nadzorowanym przez Rząd RP ubiegają się o niego za pośrednictwem platformy internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Stypendyści Stypendium Gen. Andersa mogą w trakcie nauki w Rzeczypospolitej Polskiej jednorazowo otrzymać następujące świadczenia:
- Dodatek relokacyjny na pierwszym roku studiów
- Zasiłek z tytułu trudnej sytuacji
- Dodatek na przygotowanie pracy dyplomowej
Kandydaci niepochodzący z Polski mogą we właściwej Ambasadzie RP uzyskać informację o umowach międzyrządowych, dzięki którym studenci mają prawo do otrzymania dofinansowania lub podjęcia studiów bez opłat i świadczeń stypendialnych (bezpłatnie) studia opłat). Na razie takie umowy są dostępne z Chinami, Mongolią, Tajwanem i Wietnamem.
Dla studentów UŁ
O Stypendium Rektora przyznawane najlepszym studentom Uniwersytetu Łódzkiego mogą ubiegać się wszyscy studenci zagraniczni, począwszy od drugiego roku studiów licencjackich aż do piątego roku studiów magisterskich. Otrzymuje go 10% osób kształcących się na poszczególnych kierunkach studiów. Można się o nią ubiegać już na początku roku akademickiego za pośrednictwem systemu USOS. Następnie wydrukowany wniosek należy złożyć w sekretariacie studenta na swoim wydziale. Więcej informacji znajdziesz w linku na końcu tej sekcji.
Poza tym studenci polskiego pochodzenia mogą ubiegać się o stypendia socjalne adresowane do rodzin o niskich dochodach.