Keystone logo
Graduate School of Life Science Munich

Graduate School of Life Science Munich

Graduate School of Life Science Munich

Wstęp

Nasza Szkoła Podyplomowa

Graduate School Life Science Munich jest częścią Wydziału Biologii oraz Wydziału Chemii, Biochemii i Farmacji Ludwig-Maximilans-Universität München (LMU). Te doskonałe wydziały są zaliczane do najlepszych instytucji edukacyjnych z zakresu biologii i biochemii w Niemczech. Wraz z LMU Gene Center i Klinikum der Universtität München (KUM) należą do HighTechCampusLMU w Grosshadern-Martinsried, znanego z międzynarodowych najnowocześniejszych badań w dziedzinie nauk przyrodniczych. Uczestniczące grupy badawcze często współpracują z sąsiednimi Instytutami Biochemii i Neurobiologii im. Maxa Plancka oraz z Niemieckim Centrum Badawczym Zdrowia Środowiskowego (Helmholtz Zentrum München).

O Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana

Inspirowane Włochami budynki prestiżowego Ludwig-Maximilians-Universität München znajdują się w centrum Monachium, w pobliżu Ogrodu Angielskiego, pierwszego dużego parku miejskiego w Europie. Uniwersytet należy do najstarszych i największych w Niemczech. Został założony w 1472 roku w bawarskim mieście Ingolstadt pod panowaniem księcia Ludwika Bogatego, a po postoju w Landshut ostatecznie osiadł w Monachium w 1826 roku. Od tego czasu przyciąga wielu renomowanych uczonych. Wśród nich był wynalazca rentgenowskich Wilhelm Roentgen, chemik i ojciec nowoczesnego rolnictwa Justus von Liebig oraz socjolog Max Weber. Od momentu powstania uniwersytet wyhodował 13 laureatów Nagrody Nobla. Dziś, z 48 000 studentów, z których 15% to studenci zagraniczni, Ludwig-Maximilians-Universität oferuje tętniące życiem życie studenckie. Ponad 700 profesorów i 3000 adiunktów kształtuje unikalny krajobraz badań i nauczania.

Ranking uniwersytetów Ludwiga Maksymiliana

Po raz kolejny w 2021 r. Ludwig-Maximilians-Universität München zajmuje czołowe miejsce w Światowym Rankingu Reputacji Times Higher Education Magazine, gdzie LMU pojawia się na 32 miejscu. W związku z tym LMU należy do najbardziej renomowanych uniwersytetów w Europie. Światowy Ranking Reputacji ocenia reputację uczelni w zakresie nauczania i badań, konsultując się z uznanymi naukowcami z całego świata.

Nasza Szkoła Podyplomowa

Graduate School Life Science Munich (LSM), założona w 2009 roku, oferuje międzynarodowy program doktorancki w dziedzinie nauk przyrodniczych obejmujący obszary antropologii, biochemii i biologii komórki, ekologii, ewolucji, genetyki, mikrobiologii, nauk o roślinach, systematyki i zoologii dla wybitnie zmotywowanych i wykwalifikowanych badaczy. Program jest prowadzony w całości w języku angielskim i zapewnia kompleksowe szkolenie naukowe na jednym z czołowych uniwersytetów w Europie. Członkowie Graduate School są częścią Wydziału Biologii oraz Wydziału Chemii, Biochemii i Farmacji Ludwig-Maximilans-Universität München (LMU). Wydziały zaliczane są do najlepszych instytucji edukacyjnych z zakresu biologii i biochemii w Niemczech.

180907_180904_CampusFeatures_CopyrightLMUBleeseCarolin2021.jpg

Program i nasi członkowie

Szkolenie badawcze dotyczące konkretnego projektu zostanie uzupełnione seminariami, rekolekcjami, kursami metodologicznymi, szkoleniem w zakresie umiejętności zbywalnych oraz uczestnictwem w co najmniej jednej międzynarodowej konferencji. Studia doktoranckie są otwarte dla studentów, którzy posiadają tytuł magistra, dyplom lub, w wyjątkowych przypadkach, 4-letni tytuł licencjata. Absolwenci szkół wyższych otrzymają stopień doktora (Dr. rer. nat.) przez LMU po 3 do 4 latach. Kandydaci muszą wykazać się silnym przygotowaniem jakościowym oraz zainteresowaniem i umiejętnością prowadzenia samodzielnych badań.

Ponad 50 grup badawczych, uznanych na całym świecie za innowacyjne podejścia i technologie badawcze, tworzy podstawowy wydział Graduate School. Wykorzystując najnowocześniejsze podejścia, grupy te starają się odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące podstawowych i stosowanych badań biologicznych i biochemicznych. W ramach własnej grupy badawczej lub we współpracy z wyspecjalizowaną grupą badawczą na terenie kampusu doktoranci LSM mają możliwość uczenia się i dowodzenia różnymi technikami. W ten sposób doktoranci LSM otrzymują gruntowne szkolenie w zakresie zaawansowanych metod w naukach przyrodniczych.

Celem programu jest nauczenie nie tylko wiedzy technicznej niezbędnej do odniesienia sukcesu w badaniach, ale także przekazanie umiejętności niezbędnych każdemu myślącemu i odpowiedzialnemu naukowcowi. Ta ostatnia obejmuje umiejętność komunikowania się prostym językiem oraz chęć angażowania się w kwestie bioetyczne i uczestniczenia w dyskursach publicznych, które mogą prowokować. Dodatkowo dla studentów zagranicznych w celu ułatwienia integracji oferowane są wewnętrzne kursy języka niemieckiego, obejmujące aspekty międzykulturowe. Wybrani studenci kończą studia magisterskie po około trzech do czterech latach i otrzymują doktorat (Dr. rer. Nat.) przez LMU.

Na pierwszy rzut oka

 • Czas trwania doktoratu: 3 do 4 lat
 • uzyskał stopień doktora (dr rer. nat.)
 • Kursy będą prowadzone w języku angielskim
 • Dostępne stypendia: 2 stypendia DAAD i 2 CSC LMU
 • Kampus: HighTechCampus w Monachium

Statystyka

Nasz program jest wysoce interdyscyplinarny i międzynarodowy, co widać w poniższych statystykach.

Nasi studenci są członkami jednego z 4 wydziałów:

 • Wydział Biologii
 • Wydział Lekarski,
 • Wydział Medycyny Weterynaryjnej
 • Wydział Chemii i Farmacji

Nasi studenci pochodzą z 20 różnych krajów.

  Funkcje kampusu

  Z ponad 50 grupami badawczymi z Wydziału Biologii, Wydziału Lekarskiego, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana (LMU) München, LSM w swojej widocznej lokalizacji w HighTechCampus w Martinsried na południe od Monachium przyczynia się do ogromnych możliwości wsparcia, interdyscyplinarności i stałego wkładu naukowego z okolicznych laboratoriów.

  Z centrum Monachium (Marienplatz) jest tylko 20 minut jazdy metrem do HighTechCampus w Martinsried.

   Rekrutacja

   W programie doktoranckim mogą brać udział studenci posiadający tytuł magistra lub dyplom, a także wyjątkowi kandydaci z czteroletnim tytułem licencjata (z pisemną pracą dyplomową).

   Wymagane dokumenty to:

   • Curriculum Vitae (CV);
   • Transkrypcja zapisów (zapis studiów) i świadectwo ukończenia studiów licencjackich (minimum 240 punktów ECTS), Vordiplom lub stopień równorzędny;
   • Transkrypcja zapisów (zapis studiów) i świadectwo ukończenia studiów magisterskich, dyplomu lub stopnia równoważnego (jeśli dotyczy). Jeżeli Twój program studiów nie jest jeszcze ukończony, prosimy o dostarczenie tymczasowych transkrypcji;
   • Dwa listy polecające (więcej szczegółów powyżej);
   • Transkrypcje dyplomów ukończenia szkoły średniej lub równoważne.
   • List motywacyjny (maks. 1 strona DinA4) szczegółowo wyjaśniający, dlaczego wybrano wybrane projekty.

   Podanie

   LSM nabór wniosków doktoranckich odbywa się co roku w okresie od 1 września do 31 października 2023 r.

   Kandydaci są wybierani w wieloetapowym procesie za pośrednictwem naszego portalu internetowego, zapewniając w ten sposób otwartość i uczciwość podczas całej procedury składania wniosków. Każde kompletne zgłoszenie jest oceniane przez koordynatora LSM. Wnioski będą niezależnie przeglądane przez kilku członków wydziału LSM Graduate School. Na podstawie kwalifikacji akademickich, doświadczenia badawczego, motywacji, zaplecza naukowego i listów polecających, kandydaci zostaną wybrani do udziału w tygodniu wywiadów LSM. Po dokładnej ocenie przez członków rady LSM, wybrani kandydaci zostaną zaproszeni do dołączenia do LSM Graduate School.

   Stypendia i Finansowanie

   Referencje studentów

   Lokalizacje

   • Munich

    Grosshadernerstr. 2-4, 82152, Munich

    pytania