Oferty dotacji i stypendiów
Na tej stronie znajdują się ważne informacje na temat procedury składania wniosków o dotacje oraz szczegóły dotyczące rejestracji Uniwersytetu Karola w odpowiednich bazach danych.
Wnioski o stypendia międzynarodowe – Szczegóły rejestracji na Uniwersytecie Karola
Upewnij się, że zawsze wpisujesz poprawne oficjalne dane Uniwersytetu Karola w odpowiednich bazach danych. Adres powinien zawsze być adresem Uniwersytetu: Ovocný trh 3/5, 116 36 Praha 1; NIE jest to adres Twojego wydziału lub instytutu. Te same dane muszą być podane we wszystkich międzynarodowych wnioskach, niezależnie od tego, czy agencja znajduje się w UE, czy poza nią i niezależnie od tego, czy grant jest finansowany za pośrednictwem programu UE, czy nie.
Prosimy nie rejestrować się w żadnej bazie danych jako pracownik Uniwersytetu Karola bez poinformowania o tym Działu Badań Naukowych w Rektoracie; w ten sposób najprawdopodobniej uniemożliwisz innym wnioskodawcom z Uniwersytetu zarejestrowanie ich własnych wniosków o granty.Jeżeli (np. z powodu presji czasu) będziesz zmuszony zarejestrować Uniwersytet Karola w agencji, poinformuj o tym fakcie bezzwłocznie Dział Badań Naukowych Rektoratu.Możesz poprosić o rejestrację, wysyłając wiadomość e-mail do Mgr. Adéla Jiroudková (tel. 224 491 731), kopia do kierownika wydziału RNDr. Helena Kvačkova.
Wnioski o dotacje z USA
Jeżeli podczas wypełniania wniosku o dotację w agencji z siedzibą w Stanach Zjednoczonych natkniesz się na którykolwiek z poniższych skrótów, podaj następujące dane dotyczące Uniwersytetu Karola:Uwaga: Jeżeli nie zostanie ustawiona inaczej, koszty ogólne naliczane są ryczałtem w wysokości 20%.
Numer DUNS | 495174757 | „Numer Uniwersalnego Systemu Numeracji Dun and Bradstreet (DUNS)” |
Kod NCAGE | 63S9G | System kodyfikacji NATO - Kod podmiotu gospodarczego i rządowego NATO |
SAM System zarządzania nagrodami | rejestracja w toku | |
Kod IPF (IPC) | 1341401 | Uniwersytet Charlesa jest zarejestrowany w NIH eRA Commons |
Dotacje.gov | Uniwersytet Karola jest zarejestrowany | |
MPIN | UNI1348UK | Numer identyfikacyjny partnera marketingowego |
Kod NAICS | 611310 (Uczelnie, uniwersytety i szkoły zawodowe) | Północnoamerykański System Klasyfikacji Przemysłu (NAICS) |
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF) został założony 9 czerwca 2000 r. Jego państwa członkowskie (zwane zbiorczo „V4”) to Czechy, Węgry, Polska i Słowacja. Najwyższymi organami Funduszu są Konferencja Ministrów Spraw Zagranicznych i Rada Ambasadorów. Odpowiedzialność za codzienne operacje spoczywa na Dyrektorze Wykonawczym, który ma siedzibę w siedzibie głównej Funduszu w Bratysławie. Oficjalnym językiem Funduszu jest angielski. Celem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego jest przyczynianie się do ścisłej współpracy między państwami członkowskimi i wzmacnianie powiązań w dziedzinie kultury, badań, edukacji, wymiany młodzieży, turystyki i współpracy transgranicznej. Budżet Funduszu składa się z czterech równych rocznych składek, po jednej od każdego państwa członkowskiego.
Międzynarodowe programy Funduszu WyszehradzkiegoMałe dotacje:
- Małe granty wspierają projekty współpracy, w które zaangażowane są podmioty z krajów V4 (kultura, badania naukowe, edukacja, wymiana młodzieży, współpraca transgraniczna i turystyka);
- Terminy składania wniosków upływają 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku;
- Maksymalna kwota przyznana na projekt wynosi 4000 EUR (wkład IVF nie może przekroczyć 50% całkowitych kosztów realizacji projektu), a dofinansowanie przyznawane jest na okres maksymalnie 6 miesięcy (choć faza realizacji może trwać dłużej).
- Dotacje standardowe wspierają projekty współpracy z podmiotami z krajów V4 w tych samych dziedzinach co dotacje małe, ale na każdy projekt przeznaczana jest kwota ponad 4000 EUR, a okres realizacji projektu wynosi 12 miesięcy (wkład IVF nie może przekroczyć 50% całkowitych kosztów realizacji projektu);
- Terminy składania wniosków przypadają 1 marca i 1 września każdego roku.
- Dotacja ta ma na celu wsparcie tworzenia nowych kursów lub programów studiów związanych z problemami dotyczącymi krajów V4.
- Dotacje strategiczne wspierają duże, długoterminowe projekty strategiczne, w które zaangażowane są instytucje ze wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej;
- Projekty muszą być skoncentrowane na priorytetach ustalonych na dany rok;
- Terminy składania wniosków upływają 15 lutego i 15 maja każdego roku;
- Dotacje przyznawane są na okres maksymalnie 3 lat (na każdy projekt przeznaczana jest zazwyczaj kwota około 50 000 EUR); podobnie jak w przypadku innych typów dotacji, wkład IVF nie może przekroczyć 50% całkowitych kosztów realizacji projektu.
Stypendia Visegrad Scholarships wspierają studentów studiów magisterskich i tych, którzy są zaangażowani w studia podyplomowe lub badania przez okres 1–4 semestrów na wszystkich akredytowanych publicznych lub prywatnych uniwersytetach lub akredytowanych jednostkach Akademii Nauk w krajach V4 (lub innych krajach – patrz poniżej). Termin składania wniosków o stypendium upływa raz w roku (31 stycznia).Rodzaje stypendiów:
- Przychodzące stypendia dla kandydatów z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Gruzji, Macedonii/FYROM, Czarnogóry, Federacji Rosyjskiej, Serbii i Ukrainy, umożliwiające kandydatom studiowanie na uniwersytecie V4. Te same zasady dotyczą kandydatów z Kosowa;
- Stypendia wewnątrzgrupowe przyznawane osobom z krajów V4, które chcą podjąć studia lub prowadzić badania w innym kraju V4;
- Stypendia wyjazdowe, przyznawane wnioskodawcom z krajów V4, którzy chcą studiować lub prowadzić badania w dowolnym z następujących krajów: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Gruzja, Macedonia/FYROM, Czarnogóra, Federacja Rosyjska, Serbia i Ukraina, umożliwiając wnioskodawcom studiowanie na uniwersytecie V4. Te same zasady dotyczą wnioskodawców z Kosowa.
Program rezydencji artystycznych krajów wyszehradzkich:
Artyści będący obywatelami krajów V4 mogą ubiegać się o granty na realizację projektów artystycznych w kraju V4 (z wyjątkiem kraju stałego zamieszkania). Grant na pobyt jest przyznawany na 3 miesiące. Każdy wnioskodawca musi znaleźć organizację przyjmującą w kraju V4, w którym chce zrealizować projekt; należy dostarczyć list zapraszający.
Szczegółowe informacje na temat tych grantów i stypendiów, w tym formularze wniosków o stypendia, można znaleźć na stronie internetowej Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, gdzie znajdują się również dodatkowe informacje na temat Grupy Wyszehradzkiej.
Programy grantowe Komisji Europejskiej
ESPON – Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności
CIP – Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (DG Enterprise)
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)
Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) – Program „Uczenie się przez całe życie”, Program Erasmus Mundus, Program Tempus itp.
Life+ (DG Środowisko)
Marco Polo (Dyrekcja Generalna ds. Transportu i Energii)
Zdrowie publiczne (DG ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów)
Wspólne Centrum Badawcze - JRC
EuropeAid – Projekty pomocy rozwojowej
Europejska Fundacja Nauki
COST – Europejska Współpraca w dziedzinie Nauki i Techniki – strona internetowa czeskiego Ministerstwa Edukacji na temat programu COST
EUREKA – Współpraca w zakresie badań stosowanych i przemysłowych
EIROforum – Współpraca międzyrządowych organizacji badawczych
Europejska Agencja Obrony - EDA obranná agentura
Europejska Agencja Kosmiczna - ESA
Program Human Frontier Science – finansowanie badań podstawowych w naukach o życiu (G7, Australia, Korea)
Program Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (NATO)
Norwegia / Mechanizmy finansowe EOG
Platformy technologiczne
Fundusz badawczy węgla i stali (DG Research)
Treści cyfrowe (DG ds. Informacji i Komunikacji)